3 Nisan 2018 Ekonomik Bülten

İngiltere’de zehirlenen eski Rus ajan Skripal ve sinir gazıyla zehirlenmesinin ardından Avrupa ülkeleri Rusya’ya karşı birlik olup diplomatlarını göndermiş, buna karşılık Rusya da diplomatları sınır dışı etmişti. Dün ABD’nin St. Petersburg Başkonsolosluğu binasındaki Amerikan bayrağı söküldü, İstenmeyen adam ilan edilen Rus diplomatlar ve aileleri de Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nden ayrıldı.

Diplomatların aileleri de dahil olmak üzere bugün Washington’dan toplam 171 kişi ayrılacak. Rus diplomatları Washington’dan almak için 2 uçak gönderildi. Uçaklardan birinin dönüş yolunda New York’a uğrayıp oradan da 14 aile alacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde 4 Nisan’da yapılacak Suriye zirvesi öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 3 Nisan’da Ankara’da olacak.

İki liderin baş başa görüşmesinin ardından iki ülke heyetleri arasında Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı yapılacak. Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin ele alınacağı toplantıda Suriye’deki son durum da masaya yatırılacak. İki lider daha sonra Mersin’de Akkuyu Nükleer Santrali’nin temelini atacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *